apteka.lv APTEKA.LV

Latvijas aptieku akcijas!-Сenas-Akcija        Latvijas aptieku akcijas!
Latvijas aptieku karte-СenasLatvijas aptieku karte Dežūrārsti. Medicīnskā palīdzība-СenasDežūrārsti. Medicīnskā palīdzība
Vakcinācijas piedāvājumi-Сenas-Akcija        Vakcinācijas piedāvājumi
Zāļu un to analogu meklēšana-Сenas Zāļu alfabētiskā meklēšana: ABCDEFG...

Zāļu un to analogu meklēšana Zāļu un to analogu meklēšana

Meklētājā ievadīt nemazāk kā 3 simbolus:

         Noderīgi         

Rindas uz izmeklējumus
Kompensējamo zāļu saraksti
Top.LV

Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai! Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju! Vietne nekādā gadījumā nenes atbildību par zemāk publicēto preparāta aprakstu. Jūs pats uzņematies risku par tā lietošanu vai nelietošanu!

DIVINA TBL N21

Uz 2017-Oct-18
DIVINA-zāle/preparāts -tabletes aptuvenā pirkšanas cena uz "DIVINA TBL N21" Rīgā, Latvijā ir:

 • 8.90€  10.55$  8.03£  609Rub  85.3SEK  38PLN  36.83₪ 


Pārbaudīt maksimāli pieļaujamo valsts zāļu cenu ZVA mājaslapā uz ### "DIVINA TBL N21" ###

 ATĶ kods: G03FB06Aktīvās vielas: Medroxyprogesteronum Un Estradiolum

 Ražotājs, zīmols: Orion Pharma. 
 Izsniegšanas kārtība: Recepšu zāle. 

 .

Saskaņots ZVA 03.02.2011.

ZĀĻU APRAKSTS

1. ZĀĻU NOSAUKUMS DIVINA tabletes

2. KVALITATĪVAIS UN KVANTITATĪVAIS SASTĀVS

Baltās Divina tabletes: viena tablete satur 2 mg estradiola valerāta (Estradioli valeras).

Zilās Divina tabletes: viena tablete satur 2 mg estradiola valerāta (Estradioli valeras) un 10 mg medroksiprogesterona acetāta (Medroxyprogesteroni acetas).

Palīgviela: baltā tablete satur 86,62 mg laktozes monohidrāta;

zilā tablete satur 72 mg laktozes monohidrāta.

Pilnu palīgvielu sarakstu skatīt apakšpunktā 6.1.

3. ZĀĻU FORMA

Tabletes.

Baltās tabletes: baltas vai gandrīz baltas, neapvalkotas, apaļas, konveksas tabletes un uzrakstu ”D”, diametrs 7 mm.

Zilās tabletes: gaiši zilas, neapvalkotas, apaļas, plakanas tabletes ar slīpām malām, diametrs 7 mm.

4. KLĪNISKĀ INFORMĀCIJA

4.1    Terapeitiskās indikācijas

Hormonu aizstājterapija (HAT) estrogēnu deficīta simptomu novēršanai sievietēm ar dabisku vai ķirurģiski izraisītu menopauzi peri- un pēcmenopauzes laikā.

Osteoporozes novēršanai sievietēm pēcmenopauzē ar augstu kaulu lūzumu risku, ja sieviete nepanes citas zāles osteoporozes novēršanai vai to lietošana ir kontrindicēta.

(Skatīt arī apakšpunktu 4.4)

Ārstēšanas pieredze sievietēm pēc 65 gadu vecuma ir ierobežota.

4.2    Devas un lietošanas veids

Divina ir cikliskas divfāzu estrogēna un progestagēna kombinētas zāles, pavisam 21 tablete. Dozēšana atbilstoši kalendāra iepakojumam, pa 1 tabletei dienā perorāli, 28 dienu cikla veidā, ieskaitot 7 dienu pārtraukumu cikla beigās, kad zāles netiek lietotas.

Pirmo 11 cikla dienu laikā jālieto pa vienai baltajai tabletei, kas satur 2 mg estradiola valerāta. Pēc tam nākamās 10 dienas katru dienu jālieto pa vienai zilajai tabletei, kas satur 2 mg estradiola valerāta un 10 mg medroksiprogesterona acetāta. Tad seko 7 dienu pārtraukums, kura laikā zāles netiek lietotas. Šī pārtraukuma laikā parasti sākas menstruālā asiņošana.

Sievietes pēcmenopauzē nekavējoties var uzsākt terapiju. Sievietēm perimenopauzē, kurām vēl ir menstruācijas, terapiju jāuzsāk piektajā cikla dienā.

Sievietes, kuras nelieto HAT, vai sievietes, kuras grib nomainīt nepārtrauktas kombinētas HAT zāles, terapiju ar Divina var uzsākt jebkurā piemērotā dienā.

Sievietēm, kuras grib nomainīt cikliskas vai sekvences HAT zāles, terapija ar Divina jāuzsāk nākošā dienā pēc iepriekšējā cikla beigām (28 dienas).

Ja paciente aizmirsusi ieņemt vienu tableti, izlaistā tablete jāiznīcina. Izlaista deva palielina asiņošanas vai smērēšanās iespēju menstruāciju starplaikā.

Pēcmenopauzes simptomu terapijas uzsākšanai vai turpināšanai jālieto zemākā efektīvā deva iespējami īsāku laiku (skatīt arī apakšpunktu 4.4).

4.3    Kontrindikācijas

-    Krūts vēzis, krūts vēzis anamnēzē vai aizdomas par krūts vēzi.

-    Ļaundabīgi estrogēnatkarīgi audzēji (piemēram, endometrija vēzis) vai aizdomas par tiem.

-    Nediagnosticēta asiņošana no dzimumceļiem.

-    Neārstēta endometrij a hiperplāzij a.

-    Vēnu trombembolija (dziļo vēnu tromboze - DVT, plaušu embolija) patreiz vai idiopātiska vēnu trombembolija anamnēzē.

-    Trombofīliski traucējumi (piemēram, C proteīna, S proteīna vai antitrombīna deficīts, skatīt apakšpunktu 4.4).

-    Artēriju trombembolija aktīvā fāzē vai nesenā pagātnē (piemēram, stenokardija, miokarda infarkts).

-    Akūta aknu slimība vai aknu slimība anamnēzē, kamēr aknu funkcionālie testi nav atgriezušies normas robežās.

-    Paaugstināta jutība pret aktīvām vielām un/vai jebkuru no palīgvielām.

-    Porfīrija.

4.4    Īpaši brīdinājumi un piesardzība lietošanā

HAT jālieto tikai to pēcmenopauzes simptomu terapijai, kas negatīvi ietekmē dzīves kvalitāti. Jebkurā gadījumā vismaz reizi gadā rūpīgi jāizvērtē gaidāmā ieguvuma un iespējamā riska attiecība. HAT jāturpina lietot tik ilgi, kamēr labvēlīgā iedarbība pārsniedz iespējamo risku.

Pierādījumi attiecībā uz riskiem, kas saistīti ar HAT priekšlaicīgas menopauzes ārstēšanā ir ierobežoti. Tomēr sakarā ar zemo absolūtā riska līmeni jaunākām sievietēm ieguvumu un risku attiecība šīm sievietēm var būt labvēlīgāka nekā vecākām sievietēm.

Medicīniskā izmeklēšana / uzraudzība

Pirms HAT uzsākšanas vai atsākšanas jānoskaidro pilnīga personīgā un ģimenes anamnēze. Fizikālā izmeklēšana (ieskaitot iegurņa un krūšu izmeklēšanu) jāveic, balstoties uz anamnēzi, kontrindikācijām un brīdinājumiem. Terapijas laikā sievietēm ieteicama regulāra izmeklēšana, izmeklēšanas biežums un apjoms jānosaka katrai sievietei individuāli.

Sievietes jāapmāca, par kādām izmaiņām krūts dziedzeros jāziņo ārstam vai medmāsai (skatīt zemāk ”Krūts vēzis”). Izmeklēšana, tai skaitā mammogrāfija, jāveic atbilstoši vispārpieņemtai skrīninga praksei, pielāgojot katras sievietes individuālām klīniskām vajadzībām.

Stāvokļi, kad nepieciešama īpaša uzraudzība

Ja sievietei patreiz ir vai kādreiz ir bijusi kāda no zemāk minētām slimībām vai arī šīs slimības ir paasinājušās grūtniecības vai iepriekšējas hormonu terapijas laikā, paciente uzmanīgi jānovēro. Jāņem vērā, ka hormonu aizstājterapijas laikā ar Divina šīs slimības var recidivēt vai paasināties, īpaši:

Leiomioma (dzemdes fibroidi) vai endometrioze.

Trombembolija anamnēzē vai trombembolijas riska faktori (skatīt zemāk).

•    Estrogēnatkangu audzēju riska faktori (piemēram, krūts vēža 1. pakāpes iedzimtība).

•    Hipertensija.

•    Aknu slimības (piemēram, aknu adenoma).

•    Cukura diabēts ar asinsvadu iesaistīšanos vai bez tās.

•    Žultsakmeņi.

•    Migrēna vai (stipras) galvassāpes.

•    Sistēmiskā sarkanā vilkēde.

•    Anamnēzē endometrij a hiperplāzij a (skatīt zemāk).

•    Epilepsija.

•    Astma.

•    Otoskleroze.

Gadījumi, kad nekavējoties jāpārtrauc terapija

Terapija jāpārtrauc, ja tiek atklātas kontrindikācijas un vēl šādos gadījumos:

•    Dzelte vai aknu funkcijas traucējumi.

•    Nozīmīga asinsspiediena paaugstināšanās.

•    No jauna parādās migrēnas tipa galvassāpes.

•    Grūtniecība

Endometrija hiperplāzija un vēzis

•    Sievietēm ar saglabātu dzemdi endometrija hiperplāzijas un vēža risks ir paaugstināts, ja estrogēnus ilgstoši lieto monoterapijā. Ziņotā endometrija vēža riska paaugstināšanās tikai estrogēna lietotājām ir no 2 līdz 12 reizēm lielāka, salīdzinot ar ne-lietotājām, atkarībā no ārstēšanas ilguma un estrogēna devas (skatīt apakšpunktu 4.8). Pēc ārstēšanas pārtraukšanas paaugstināts risks var saglabāties vismaz 10 gadus.

•    Progestagēna pievienošana cikliski vismaz 12 dienas mēnesī/28 dienu ciklā vai ilgstoša kombinēta estrogēna un progestagēna terapija sievietēm, kurām nav veikta histerektomija, novērš pārmērīgu risku, kas saistīts ar tikai estrogēna HAT.

•    Pirmo ārstēšanas mēnešu laikā var novērot asiņošanu un smērēšanos cikla vidū. Ja asiņošana un smērēšanās cikla vidū parādās kādu laiku pēc terapijas uzsākšanas vai turpinās pēc terapij as pārtraukšanas, jānoskaidro cēlonis. Lai izslēgtu ļaundabīgas dzemdes gļotādas izmaiņas, var būt nepieciešama endometrija biopsija.

Krūts vēzis

Kopumā pierādījumi liecina par paaugstinātu krūts vēža risku sievietēm, kuras lieto estrogēna-progestagēna kombināciju un, iespējams, arī tikai estrogēnu HAT, un ir atkarīgs no HAT ilguma. Kombinēta estrogēna-progestagēna terapija:

•    Randomizētais, placebo kontrolētais pētījums “Sieviešu veselības iniciatīva” (WHI- Women’s Health Initiative) un epidemioloģiskie pētījumi saskanīgi apliecina palielinātu krūts vēža risku sievietēm, kuras lieto kombinēto estrogēna-progestagēna HAT, kas parādās apmēram pēc 3 gadiem (skatīt apakšpunktu 4.8).

Estrogēna monoterapija:

•    WHI pētījumā nav konstatēta krūts vēža riska paaugstināšanās sievietēm, kurām veikta histerektomija un kuras lieto tikai estrogēna HAT. Novērošanas pētījumos vairāk ziņots par nedaudz paaugstinātu risku diagnosticētam krūts vēzim, kas ir būtiski zemāks nekā konstatēts estrogēna-progestagēna kombinācijas lietotājām (skatīt apakšpunktu 4.8).

Paaugstinātais risks kļūst redzams pēc dažu gadu lietošanas, bet atgriežas sākotnējā līmenī vairākus gadus (ne vairāk kā piecus) pēc ārstēšanas pārtraukšanas.

Saskaņots ZVA 03.02.2011.

HAT, īpaši kombinēta estrogēna-progestagēna ārstēšana, palielina mammogrāfijas attēla blīvumu, kas var negatīvi ietekmēt radioloģisku krūts vēža diagnostiku.

Olnīcu vēzis

Olnīcu vēzis ir daudz retāk sastopams nekā krūts vēzis. Ilgtermiņa (vismaz 5-10 gadi) tikai estrogēna HAT ir saistīta ar nedaudz palielinātu olnīcu vēža risku (skatīt apakšpunktu 4.8). Daži pētījumi, tostarp WHI pētījums liecina, ka ilgstoša kombinācijas HAT lietošana var radīt līdzīgu vai nedaudz mazāku risku (skatīt apakšpunktu 4.8).

Vēnu trombembolija

HAT ir saistīta ar 1,3-3 reizes augstāku vēnu trombembolijas (VTE), t.i., dziļo vēnu trombozes vai plaušu embolijas attīstības risku. Šāda notikuma iespējamība ir lielāka pirmajā HATgadā nekā vēlāk (skatīt apakšpunktu 4.8).

•    Pacientēm ar trombofīliskiem stāvokļiem ir paaugstināts VTE risks, un HAT var paaugstināt šo risku. Tāpēc HAT ir kontrindicēts šādām pacientēm (skatīt apakšpunktu 4.3).

•    Vispāratzīti VTE riska faktori ir, piemēram, estrogēnu lietošana, lielāks vecums, liela operācija, ilgstoša imobilizācija, aptaukošanās (ĶMI > 30 kg/m2), grūtniecība / pēcdzemdību periods, sistēmiska sarkanā vilkēde un vēzis. Nav vienprātības par iespējamo varikozo vēnu lomu VTE attīstībā.

•    Tāpat kā visiem pēc-operācijas pacientiem, jāapsver profilaktiskie pasākumi, lai pēc operācijas novērstu VTE. Ja pēc plānveida operācijas paredzama ilgstoša imobilizācija, ieteicams pirms tam uz laiku - 4 līdz 6 nedēļām pārtraukt HAT. Ārstēšanu nedrīkst atsākt, līdz sieviete var pilnībā kustēties.

•    Sievietēm bez personīgas VTE anamnēzē, bet kurām tromboze ir bērnībā pirmās pakāpes radinieku anamnēzē, pēc rūpīgas konsultācijas attiecībā uz tās ierobežojumiem (skrīningā identificē tikai daļu trombofīlisko defektu) var piedāvāt pārbaudi. Ja tiek identificēti trombofīliski defekti, kas atdala ģimenes locekļus ar trombozi vai, ja defekts ir "smags" (piemēram, antitrombīna, S proteīna vai C proteīna deficīts vai defektu kombinācija), HAT ir kontrindicēta.

•    Sievietēm, kuras jau ilgstoši saņem antikoagulantu terapiju, nepieciešams rūpīgi apsvērt HAT lietošanas ieguvuma un riska attiecību.

•    Ja VTE attīstās pēc terapijas uzsākšanas, zāļu lietošana jāpārtrauc. Paciente jāmudina nekavējoties griezties pie ārsta pēc iespējamu trombembolijas simptomu parādīšanās (piemēram, sāpīgs kājas pietūkums, pēkšņas sāpes krūtīs, elpas trūkums).

Koronārā sirds slimība (KSS)

Randomizētos kontrolētos klīniskos pētījumos nav pierādīta kombinētas konjugēto estrogēnu un medroksiprogesterona acetāta (MPA) terapijas pozitīva ietekme uz sirds un asinsvadu sistēmu. Divos lielos klīniskos pētījumos ("Sieviešu veselības iniciatīva” (WHI) un ”Sirds un estrogēnu/progestīnu aizstājterapija”(HAĀ5)) konstatēja, ka pirmā terapijas gada laikā iespējams palielinās mirstības risks no sirds un asinsvadu slimībām, labvēlīgu iedarbību uz sirds un asinsvadu sistēmu nenovēro. Attiecībā uz pārējām HAT zālēm, kontrolētu klīnisko pētījumu rezultāti par kardiovaskulāro saslimstību un mirstību ir ierobežoti. Tāpēc nav zināms, vai konkrēto pētījumu rezultāti attiecināmi arī uz citām HAT zālēm • Randomizētos kontrolētos pētījumos nav liecību par aizsardzību pret miokarda infarktu sievietēm ar vai bez esošas KSS, kuras saņēma kombinētu estrogēna-progestagēna vai tikai estrogēna HAT.

Kombinēta estrogēna-progestagēna terapija

Relatīvais KSS risks kombinētas estrogēna-progestagēna HAT lietošanas laikā ir nedaudz paaugstināts. Pamatā KSS absolūtais risks ir ļoti atkarīgs no vecuma, papildu KSS gadījumu skaita estrogēna-progestagēna lietošanas dēļ veselām sievietēm tuvu menopauzei ir zems, bet paaugstinās lielākā vecumā.

Estrogēna monoterapija

Randomizēti kontrolēti dati neliecina par paaugstinātu KSS risku sievietēm, kurām veikta histerektomija un kuras lieto estrogēnu monoterapiju.

Išemisks insults

Lielā randomizētā klīniskā pētījumā (WHI) veselām sievietēm kā sekundāro mērķa parametru konstatēja palielinātu išēmiska insulta risku pastāvīgas kombinētas konjugēto estrogēnu un MPA terapijas laikā. Sievietēm, kuras nelietoja HAT, 5 gadu laikā noteiktais insulta gadījumu skaits vecumā no 50-59 gadiem ir 3 gadījumi uz 1000 sievietēm, vecumā no 60-69 gadiem - 11 gadījumi uz 1000 sievietēm. Ir zināms, ka veselām sievietēm, kuras konjugētos estrogēnus un MPA lieto 5 gadus, papildus insulta gadījumu skaits vecumā no 50-59 gadiem ir 0-3 (vidēji =1) uz 1000 sievietēm, bet vecumā no 60-69 gadiem - 1-9 (vidēji = 4) uz 1000 sievietēm. Nav zināms, vai pētījumu rezultāti attiecināmi arī uz citām HAT zālēm.

Kombinētā estrogēna-progestagēna un tikai estrogēna terapija ir saistīta ar līdz pat 1,5 reizes augstāku išēmiska insulta risku. Relatīvais risks nemainās ar vecumu vai laiku kopš menopauzes. Tomēr, tā kā insulta pamata risks ir ļoti atkarīgs no vecuma, insulta kopējais risku sievietēm, kuras lieto HAT, palielināsies līdz ar vecumu (skatīt apakšpunktu 4.8).

Citi stāvokļi

• Estrogēni var izraisīt šķidruma aizturi organismā, tāpēc pacientes ar sirds vai nieru funkcijas traucējumiem rūpīgi jānovēro. Pacientes ar terminālu nieru mazspēju jānovēro īpaši uzmanīgi jo Divina cirkulējošo aktīvo vielu koncentrācija asinīs var palielināties.

•    Sievietes ar iepriekš esošu hipertrigliceridēmiju HAT laikā rūpīgi jānovēro, jo šādām sievietēm retos gadījumos ziņots par izteiktu plazmas triglicerīdu paaugstināšanos, kas izraisīja pankreatītu.

•    Estrogēni palielina tireoīdu saistošā globulīna (TSG) līmeni, rezultātā paaugstinot kopējo cirkulējošo tireoīdo hormonu līmeni, ko nosaka, mērot ar proteīnu saistīto jodu (PSJ), T4 līmeni (ar kolonnas vai radio-imunoloģiskiem testiem) vai T3 līmeni (ar radio-imunoloģiskiem testiem). T3 rezīnu saistīšanās ir samazināta, kas atspoguļo paaugstināto TSG. Brīvo T4 un T3 koncentrācija nav izmainīta. Citu saistošo hormonu līmenis serumā var paaugstināties, piemēram, kortikoīdus saistošā globulīna (KSG), dzimumhormonus saistošā globulīna (DHSG), kas attiecīgi palielina cirkulējošo kortikosteroīdu un dzimumhormonu koncentrāciju plazmā. Brīvo vai bioloģiski aktīvo hormonu koncentrācija nemainās. Var palielināties citu plazmas proteīnu līmenis (angiotensīna/renīna substrāts, alfa-1 -antitripsīns, ceruloplazmīns).

•    HAT neuzlabo kognitīvo funkciju. WHI pētījumā konstatēja dažus pierādījumus par iespējamu demences riska palielināšanos sievietēm, kuras uzsāka pastāvīgu kombinētu vai tikai estrogēna HAT pēc 65 gadu vecuma. Nav zināms, vai šie rezultāti attiecināmi arī uz jaunākām sievietēm pēcmenopauzē vai citām HAT zālēm.

. Šīs zāles nevajadzētu lietot pacientēm ar retu iedzimtu galaktozes nepanesamību, ar Lapp laktāzes deficītu vai glikozes-galaktozes malabsorbciju.

4.5    Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi

Estrogēnu un progestagēnu metabolisms var pastiprināties, vienlaikus lietojot substances, kas ierosina zāles metabolizējošus enzīmus, īpaši citohroma P450 enzīmus. Šādām substancēm pieder antikonvulsanti (piemēram, fenobarbitāls, fenitoīns, karbamazepīns) un līdzekļi infekciju ārstēšanai (piemēram, rifampicīns, rifabutīns, nevirapīns, efavirenzs).

Ritonavīram un nelfinavīram, kas pazīstami kā spēcīgi inhibitori, lietojot vienlaikus ar steroīdiem hormoniem, tieši pretēji, piemīt inducējošas īpašības. Augu valsts preparāti, kas satur asinszāli (Hypericum perforatum), var ierosināt estrogēnu un progestagēnu metabolismu.

Klīniski pastiprināts estrogēnu un progestagēnu metabolisms var samazināt iedarbību un izmainīt dzemdes asiņošanas profilu.

4.6    Fertilitāte, grūtniecība un zīdīšanas periods

Grūtniecība

Divina nav indicēta lietošanai grūtniecības laikā. Ja grūtniecība iestājas Divina lietošanas laikā, terapija nekavējoties jāpārtrauc. Nav pieejami dati par Divina lietošanu grūtniecības laikā. Pētījumos ar dzīvniekiem konstatēja toksisku iedarbību uz reproduktīvo sistēmu. Potenciālais risks cilvēkiem nav zināms.

Vairums epidemioloģisko pētījumu rezultātu liecina, ka pēc nozīmīgas vai netīšas iedarbības uz augli estrogēniem nepiemīt teratogēniska vai fetotoksiska iedarbība.

Zīdīšanas periods

Divina nav indicēta lietošanai zīdīšanas laikā.

4.7    Ietekme uz spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus

Divina neietekmē spēju vadīt transportlīdzekļus un apkalpot mehānismus.

4.8    Nevēlamās blakusparādības

Blakusparādības visbiežāk novēro pirmo terapijas mēnešu laikā. Blakusparādības sagaidāmas vidēji 15 līdz 20% ārstēto sieviešu. Šīs blakusparādības parasti ir vieglas un izzūd turpinot terapiju. Klīniskos pētījumos vairāk kā 10% sieviešu novēroja galvassāpes un pastiprinātu krūšu jutību.

Nevēlamās blakusparādības, kas saistītas ar Divina lietošanu, atbilstoši orgānu sistēmai atspoguļotas tabulā.

Orgānu sistēma

Bieži

≥ 1/100, < 1/10

Retāk

≥ 1/1000, < 1/100

Reti

≥ 1/10 000, < 1/1000

Asins un limfātiskās sistēmas traucējumi

Antikoagulācij as faktoru izmaiņas

Vielmaiņas un uztures traucējumi

Svara palielināšanās

Psihiskie traucējumi

Garastāvokļa un dzimumtieksmes izmaiņas

Nervu sistēmas traucējumi

Galvassāpes

Migrēna

Acu bojājumi

Redzes traucējumi

Asinsvadu sistēmas traucējumi

Vēnu trombembolija

Kuņģa-zamu trakta traucējumi

Slikta dūša

Aknu un/vai žults izvades sistēmas traucējumi

Aknu enzīmu seruma

koncentrācijas

izmaiņas

Reproduktīvās sistēmas traucējumi un krūts slimības

Sāpīgas krūtis

Asiņošana cikla vidū

Vispārēji traucējumi

Tūska, nogurums

Citas nevēlamās blakusparādības, par kurām ziņots saistībā ar estrogēnu/progestagēnu lietošanu: •Labdabīgi un ļaundabīgi estrogēnatkarīgi audzēji, piemēram, endometrija vēzis.

•Vēnu trombembolija, piemēram, dziļo kāju vai iegurņa vēnu tromboze un plaušu embolija, ko HAT lietotājām novēro biežāk nekā nelietotājām. Sīkāku informāciju skatīt apakšpunktos 4.3 un 4.4.

•Miokarda infarkts un insults.

•Žultspūšļa slimības.

•Ādas un zemādas bojājumi: hloazma, erythema multiforme, erythema nodosum, asinsvadu purpura. • Iespējama demence pēc 65 gadu vecuma (skatīt apakšpunktu 4.4).

Krūts vēža risks

Liels skaits epidemioloģisko pētījumu un viens randomizēts placebo kontrolēts pētījums "Sieviešu veselības iniciatīva” (WHI) pierāda, ka vispārējais krūts vēža risks sievietēm, kuras patreiz lieto vai iepriekš lietojušas HAT, palielinās proporcionāli HAT ilgumam. Ziņots, ka sievietēm, kuras lieto kombinēto estrogēna-progestagēna terapiju ilgāk nekā 5 gadus, diagnosticēta krūts vēža risks paaugstinās līdz 2 reizēm.

Vairākos epidemioloģiskos pētījumos konstatēja, ka, lietojot kombinētu estrogēnu un progestagēnu hormonu aizstājterapiju, krūts vēža risks ir augstāks nekā sievietēm, kuras lietoja estrogēnu monoterapiju.

Lielākajā epidemioloģiskajā pētījumā "Miljons sieviešu pētījums" (MWS - Million women study) konstatēja, ka, salīdzinot ar HAT nelietotājām, dažāda tipa kombinēta estrogēna-progestagēna HAT bija saistīta ar augstāku krūts vēža risku (RR = 2,00; 95 % TI: 1,88 - 2,12) nekā vienīgi estrogēnu (RR = 1,30; 95 % TI: 1,21 - 1,40) vai tibolona (RR = 1,45; 95 % TI: 1,25 - 1,68) hormonu aizstājterapija.

WHI pētījumā visām kombinētas estrogēna-progestagēna (KĶE + MPA) HAT lietotājām (terapijas ilgums 5,6 gadi), salīdzinot ar placebo, noteica risku 1,24 (95 % TI 1,01 - 1,54).

Absolūtā riska rādītāji, kas izskaitļoti balstoties uz MWS un WHI pētījumu rezultātiem, atspoguļoti zemāk:

Balstoties uz zināmiem datiem par vidējo krūts vēža biežumu attīstītajās valstīs, MWS nosaka:

>    Sievietēm vecumā no 50 līdz 64 gadiem, kuras nelieto HAT, krūts vēzis sagaidāms apmēram 32 no katrām 1000 sievietēm

>    Papildus gadījumu skaits uz katrām 1000 sievietēm, kas pašreiz vai agrāk lietojušas HAT, atbilstošā laika periodā:

Estrogēna-progestagēna kombinētās terapijas lietotājām:

5 - 7 (vidēji = 6), ja terapijas ilgums ir 5 gadi 18 - 20 (vidēji =19), ja terapijas ilgums ir 10 gadi

No WHI pētījuma izriet, ka 5,6 gadus novērojot sievietes vecumā no 50 līdz 79 gadiem, kombinētā estrogēnu un progestagēnu HAT (KĶE + MPA) varētu būt izraisījusi 8 papildus invazīva krūts vēža gadījumus uz 10 000 sievietēm gadā.

Atbilstoši pētījuma rezultātiem noteikts, ka:

>    Uz 1000 sievietēm placebo grupā

5 gadu laikā gaidāmi 16 invazīva krūts vēža gadījumi

>    Uz 1000 sievietēm, kuras lieto kombinētu estrogēna-progestagēna HAT (KĶE + MPA),

5 gadu laikā papildus gaidāmi 0-9 (vidēji = 4) gadījumi.

Papildus krūts vēža gadījumu skaits sievietēm, kuras lieto HAT, ir visumā līdzīgs sievietēm, kuras sāk lietot HAT, neatkarīgi no vecuma terapijas sākumā (vecuma robežās 45 - 65) (skatīt apakšpunktu 4.4).)

Endometrija vēža risks

Sievietes pēcmenopauzē ar saglabātu dzemdi endometrija vēža risks ir apmēram 5 no katrām 1000 sievietēm ar saglabātu dzemdi, kuras nelieto HAT. Sievietēm ar saglabātu dzemdi izmantot tikai estrogēnu HAT nav ieteicams, jo tas palielina endometrija vēža risku (skatīt apakšpunktu 4.4).

Atkarībā no estrogēna monoterapijas lietošanas ilguma un estrogēna devas endometrija vēža riska paaugstināšanās epidemioloģiskajos pētījumos bija robežās no 5 līdz 55 papildu diagnosticētiem gadījumiem katrām 1000 sievietēm vecumā no 50 līdz 65 gadiem.

Pievienojot progestagēnu estrogēna monoterapijai vismaz 12 dienas ciklā, var novērst šo paaugstināto risku. MWS pētījumā piecus gadus ilga kombinētās HAT lietošana (secīga vai nepārtraukta) nepaaugstināja endometrija vēža risku (riska attiecība (risk ratio - RR) 1,0 (0,8-1,2)).

Olnīcu vēzis

Ilgstoša estrogēna monoterapijas un kombinētas estrogēna-progestagēna HAT lietošana ir saistīta ar nedaudz paaugstinātu olnīcu vēža risku. MWS 5 gadu HAT pētījumā bija 1 papildus gadījums uz 2500 lietotājām.

Vēnu trombembolijas risks

HAT ir saistīta ar 1,3-3-reizes augstāku relatīvo vēnu trombembolijas (VTE) attīstības risku, t.i., dziļo vēnu trombozi vai plaušu emboliju. Šāds notikums ir vairāk iespējams pirmajā hormonu terapijas gadā (skatīt apakšpunktu 4.4). WHI pētījumu rezultāti ir šādi:

Vecuma robežas (gadi)

Sastopamība uz 1000 sievietēm placebo grupā 5 gadu laikā

Riska attiecība un 95 % TI

Papildus gadījumi uz 1000 HAT lietotājām

Perorala estrogēna monoterapija*

50-59

7

1,2 (0,6-2,4)

1 (-3-10)

Perorāla estrogēna-progestagēna kombinācija

50-59

4

2,3 (1,2-4,3)

5 (1-13)

*Pētījums sievietēm bez dzemdes

Koronārās sirds slimības risks

•    Koronārās sirds slimības risks ir nedaudz paaugstināts kombinētās estrogēna-progestagēna HAT

lietotājām, kuras vecākas par 60 gadiem (skatīt apakšpunktu 4.4).

Išēmiska insulta risks

•    Estrogēna monoterapijas un estrogēna-progestagēna terapijas lietošana ir saistīta ar līdz pat 1,5 reizes augstāku išēmiska insulta relatīvo risku. Hemorāģiska insults risks HAT lietošanas laikā nepaaugstinās.

•    Šis relatīvais risks nav atkarīgs no vecuma vai lietošanas ilguma, bet kā sākotnējais risks ir ļoti atkarīgs no vecuma; kopējais insulta risks sievietēm, kuras lieto HAT, pieaug līdz ar vecumu; skatīt apakšpunktu 4.4.

Apvienotie WHIpētījumi - Išēmiska insulta papildus risks* 5 gadu lietošanas laikā

Vecuma robežas (gadi)

Sastopamība uz 1000 sievietēm placebo grupā 5 gadu laikā

Riska attiecība un

95 % TI

Papildus gadījumi uz 1000 HAT lietotājām

50-59

8

1,3 (1,1-1,6)

3 (1-5)

*netika veikta diferenciācija starp išemisko un hemoraģisko insultu.

4.9 Pārdozēšana

Estrogēnu pārdozēšana parasti izraisa sliktu dūšu, galvassāpes un sievietēm asiņošanu. Pēc akūtas estrogēnu un progestīnu saturošu kontraceptīvo līdzekļu lielas devas ieņemšanas maziem bērniem smagi slimības simptomi nav novēroti. Ja nepieciešams, veic simptomātisku terapiju.

Augstas medroksiprogesterona acetāta devas lieto vēža ārstēšanai, būtiskas blakusparādības nav novērotas.

5. FARMAKOLOĢISKĀS ĪPAŠĪBAS

5.1    Farmakodinamiskās īpašības

Farmakoterapeitiskā grupa: progestagēni un estrogēni, sekvences terapijai. ATĶ kods: G03FB06

Aktīvā viela, estradiola valerāts, ir sintētisks 17-ß-estradiols, kas ir ķīmiski un bioloģiski identisks cilvēka endogēnajam estradiolam. Tas kompensē estrogēnu sintēzes zudumu sievietēm menopauzē un atvieglo menopauzes simptomus. Estrogēni novērš kaulu masas zudumu pēc menopauzes vai ovārijektomijas. Estradiola valerāta iedarbību nodrošina mijiedarbība ar specifiskiem citoplazmas receptoriem estrogēnjutīgos audos.

Medroksiprogesterona acetāts (MPA) ir dabiskā progesterona 17-a-hidroksi-6-metilprogesterona atvasinājums. MPA iedarbojas uz endometriju, saistoties ar progestīn-specifiskiem receptoriem, konvertējot proliferatīvo fāzi par sekretoro.

Estrogēni veicina endometrija augšanu, nelīdzsvaroti estrogēni palielina endometrija hiperplāzijas un vēža risku. Sievietēm ar saglabātu dzemdi progestagēna pievienošana samazina, bet nelikvidē estrogēnu ierosinātu endometrija hiperplāzijas risku.

Klīnisko pētījumu informācija

Estrogēnu deficīta simptomu novēršana un asiņošanas raksturs

Estrogēnu deficīta simptomu atvieglošana tika panākta pirmo terapijas nedēļu laikā. 86% sieviešu novēroja regulāru menstruālo asiņošanu, kas ilga vidēji 5 dienas. Menstruācija parasti sākās 2 līdz 3 dienas pēc kombinēto tablešu (2 mg estradiola valerāta + 10 mg medroksiprogesterona acetāta) perioda.

Asiņošanu cikla vidū un/vai smērēšanos pirmo trīs terapijas mēnešu laikā novēroja apmēram 24% sieviešu, pirmo 12 terapijas mēnešu laikā - apmēram 34 % sieviešu. Amenoreju (bez asiņošanas vai smērēšanās) pirmā terapijas gada laikā konstatēja apmēram 10% sieviešu.

Osteoporozes profilakse

Estrogēnu deficīts menopauzes laikā ir saistīts ar palielinātu kaulu vielmaiņu un kaulu masas samazināšanos. Estrogēnu ietekme uz kaulu minerālu blīvumu ir atkarīga no devas. Aizsardzība ir efektīva tikmēr, kamēr turpinās terapija. Pēc HAT pārtraukšanas, kaulu masa samazinās tikpat ātri kā neārstētām sievietēm.

WHI pētījuma un pētījumu metaanalīzes rezultāti liecina, ka HAT lietošanas laikā, monoterapijā vai kombinējot ar progestagēniem, galvenokārt veselām sievietēm, samazinās iegurņa, mugurkaula un citas lokalizācijas osteoporotisku lūzumu risks. HAT var novērst kaulu lūzumus sievietēm ar zemu kaulu blīvumu un/vai apstiprinātu osteoporozi, taču pierādījumu skaits ir ierobežots.

Vienu un divus gadus pēc terapijas ar Divina, lumbālo skriemeļu kaulu minerālu blīvums (KMB) palielinājās (±SD) par 4,5 (±2,9) un attiecīgi par 6,5 (±3,1). Sieviešu skaits (procentuāli), kurām terapijas laikā KMB lumbālā daļā saglabājās vai palielinājās, pēc 1 gada bija 95,8 % un pēc diviem gadiem - 95,7 %.

Divina arī ietekmē iegurņa KMB. Palielinājums (±SD) augšstilba kakliņa rajonā pēc viena un diviem gadiem terapijas ar Divina bija 1,0 % (±3,2) un attiecīgi 1,8 % (±3,9), sieviešu skaits (procentuāli), kurām KMB augšstilba kakliņa rajonā palielinājās vai saglabājās bija 58,.3 % un attiecīgi 60,9 %. Atbilstošie rādītāji Ward trīsstūrī bija 4,7 % (±5,9) un 7,0 % (±5,1), sieviešu skaits (procentuāli), kurām KMB palielinājās vai saglabājās bija 83,3 % un attiecīgi 100 %.

5.2    Farmakokinētiskās īpašības

Lietojot perorāli, estradiols labi uzsūcas. Farmakokinētikas pētījumā ar Divina estradiola maksimālā plazmas koncentrācija tika sasniegta 6,7±2,9 stundās (tmax ).Pēc 2 mg devas (atkārtotu devu pētījumā) Cmax bija apmēram 234±99 μmol/l, Cvid - 180±81 μmol/l, minimālā koncentrācija (C min) - apmēram 135±75 μmol/l. Visi rezultāti norādīti ar vidējo ±SD (standarta novirze).

Estradiols organismā saistās ar hormonus saistošiem globulīniem un albumīniem. Brīvais estradiols metabolizējas aknās un daļēji konvertējas par mazāk aktīviem estrogēniem, kā, piemēram, estrons. Estrona maksimālā plazmas koncentrācija tiek sasniegta 5,9±1,9 stundas pēc lietošanas (tmax). Estrona Cmax bija apmēram 1660±871 μmol/l, Cmin - 819±519 μmol/l, Cvid -1120±674 μmol/l. Visi rezultāti norādīti ar vidējo ±SD (standarta novirze). Estronam raksturīga enterohepātiskā cirkulācija. Lielākā estrogēnu daļa izdalās caur nierēm konjugātu (sulfātu vai glikuronīdu) veidā.

MPA uzsūcas no kuņģa un zarnu trakta un ātri nonāk no asinsrites ekstravazālos audos. Pēc vienas kombinētas Divina tabletes lietošanas, MPA maksimālā plazmas koncentrācija tiek sasniegta 2,9±1,8 stundas laikā (tmax). Pēc 10 mg devas Cmax bija apmēram 720±285 μg/ml, Cmin - apmēram 212±82 μg/ml un Cvid - apmēram 311±117 μg/ml. Visi rezultāti norādīti ar vidējo ±SD (standarta novirze). Terminālais eliminācijas pusperiods ir 50 līdz 60 stundas. MPA metabolisma raksturojums ir nepietiekams. MPA metabolizējas aknās un izdalās glikuronīdu veidā ar urīnu un žulti, bet galvenokārt ar izkārnījumiem. Dati par metabolītu farmakoloģisko aktivitāti ir nepietiekami.

5.3    Preklīniskie dati par drošību

Estradiola un medroksiprogesterona acetāta pētījumos ar dzīvniekiem novēroja paredzamo estrogēno un gestagēno iedarbību.

6. FARMACEITISKĀ INFORMĀCIJA 6.1 Palīgvielu saraksts

Baltā Divina tablete:

Laktozes monohidrāts Kukurūzas ciete Želatīns Talks

Magnija stearāts

Zilā Divina tablete:

Laktozes monohidrāts

Kukurūzas ciete

Indigo karmīns, E132

Želatīns

Povidons

Talks

Magnija stearāts

6.2    Nesaderība Nav piemērojama.

6.3    Uzglabāšanas laiks 4 gadi

6.4    Īpaši uzglabāšanas nosacījumi

Uzglabāt temperatūrā līdz 25 C. Uzglabāt oriģinālā iepakojumā. Sargāt no mitruma.

6.5    Iepakojuma veids un saturs

PVH/PVDh blisteri ar alumīnija foliju.

Iepakojumā 21 tablete.

6.6    Norādījumi par sagatavošanu lietošanai un iznīcināšanu.

Nav īpašu prasību.

7.    REĢISTRĀCIJAS APLIECĪBAS ĪPAŠNIEKS

Orion Corporation Orionintie 1 FIN-02200 Espoo Somija

8.    REĢISTRĀCIJAS NUMURS

00-0518

9.    REĢISTRĀCIJAS /PĀRREĢISTRĀCIJAS DATUMS

10/05/2000 / 09/05/2005

10.    TEKSTA PĒDĒJĀS PĀRSKATĪŠANAS DATUMS 01/2011 Lietošanas instrukcijas, zāļu(preparata) apraksta, anotācijas avots: Zāļu valsts aģentūra-ZVA


[*] Informācijas avots DDD Vācijas medicīnas dokumentācijas un informācijas institūts - DIMDI [23.11.2011]


Atpakaļ

Thai Lotus Spa Massage
Aptiekām un veselības veikaliem Reklāmdevējiem

Autortiesības © 2011-2017 APTEKA.LV. Visas tiesības aizsargātas

Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai!

Konsultēties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu. Uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju!